Většina z vás se běžně v domácnostech i na pracovištích setkává s výrobky, kde se vyskytuje metrický závit. Existuje však ještě jeden, na první pohled od toho metrického téměř k nerozeznání.
Kde se můžete setkat se závitem Whitworth
Jízdní kola – možná vás překvapí, že docela obyčejné ventilky u galusek i většiny veloduší mají vnější závit se stoupáním v úhlu 55 stupňů, nikoli 60 stupňů, což je typické právě pro závit Whitworth. Jízdní kola se tímto fenoménem vyznačují i u některých dalších součástek vzhledem k tomu, že se pro jejich výrobu používá mimo jiné i anglických normativů.
USA a další tzv. „anglosaské země“ – zde se s ním na mnoha výrobcích můžete setkat poměrně často, asi tak, jako je tomu u některých fyzikálních veličin, jimiž jsou např. yard, palec, míle atd. Lidé ve Spojených státech se neradi přizpůsobují evropským standardům a i v současné době stále neexistuje jednotný strojírenský systém, který by lidem práci usnadnil v rámci celé planety.
Asie – mnoho zemí v Asii převzalo výrobu ze zámoří, a proto tu také řada výrobků využívá závit Withworth. Je to stále tedy platný strojírenský prvek, i když je četnost využívání závitů metrických ve světě mnohem vyšší.
Historické strojírenské výrobky – strojírenství má v naší zemi mnohaletou tradici a řada lidí si stále uvědomuje, že jsme kdysi byli v tomto směru dokonce jednou z evropských velmocí. V době průmyslové revoluce a v první polovině dvacátého století u nás vzkvétaly továrny jako zbrojovky, slévárny, ocelárny, závody na výrobu lokomotiv, tramvají, jízdních kol, automobilů, motocyklů, ale i turbín, kompresorů a mnoha dalších strojů a zařízení. V té době se Whitworthův závit využíval běžně a konkuroval tomu metrickému, který v Evropě v současné době převažuje. A právě u starých obráběcích strojů, automobilových veteránů a podobných muzejních kousků se mohou závitníky Whitworth dobře uplatnit.