Vybavíte si knihu Zdeňka Šmída s názvem „Proč bychom se netopili aneb vodácký průvodce pro Ofélii“? Vodáctví se v České republice věnuje mnoho nadšenců, rozkvět tohoto sportu, nebo snad dokonce i životního stylu jsme mohli zaznamenat již za socialismu, tehdy jste na řekách mohli potkávat různě početné skupinky na kánoích, kajacích či pramicích, někdy i na nafukovacích plavidlech, a mezi nimi byli i tací, co splouvali řeku s nápisy na tričkách. Byla to perfektní recese, odreagování od všedních dnů a zároveň i svým způsobem kontakt s přírodou a poznávání okolní krajiny.
Ať už jste si u nás vybrali jakoukoli řeku z těch nejatraktivnějších, vždy se bylo kolem vás na co dívat a mohli jste tu prožít mnoho krásných chvil. K nejoblíbenějším řekám patřila a dodnes patří Vltava a dále pak Berounka, Lužnice, Ohře, Otava a Sázava.
Vypravit se na vodu můžete samozřejmě i dnes, tato forma dovolené má výhodu i v tom, že je poměrně levná, zvláště pokud máte již dávno pořízené vlastní vybavení. A nemusíte jej dopravovat na vodu ani vlastním autem, stačí si vždy větší vůz pronajmout, např. v půjčovně dodávek. Pokud má dodávka k dispozici tažné zařízení, lze převážet lodě podobným způsobem, jak to dělávají půjčovny lodí, ovšem i bez tažného http://www.opava-city.cz/cs/tazne-zarizeni zařízení dodávku na vodě uplatníte jako doprovodné vozidlo, v němž máte uschovanou v průběhu plavby téměř veškerou bagáž.
V dodávce můžete na vodu vézt i jízdní kola (pokud se dovnitř ještě vejdou, případně na nosiči na tažné zařízení) a vylepšit týdenní pobyt o nějakou zajímavou cyklotrasu. Těch je v okolích našich řek celá řada, je zde také mnoho zajímavých historických památek a krásných vyhlídek do krajiny, takže váš program vůbec nemusí být nudný. Nádherné vyhlídky jsou např. na Berounce mezi Kaceřovem a Nezabudicemi a zajímavé památky jsou třeba na Vltavě – hrad Rožmberk nad Vltavou, kláštery Vyšší Brod a Zlatá Koruna, zámek Český Krumlov a zřícenina hradu Dívčí Kámen.