Je jen málo lidí, kteří by si nechtěli splnit sen o vlastním bydlení, kterému by konečně jednou pro vždy mohli říkat domov. Jenže ceny nemovitostí rostou přímo raketovou rychlostí a nezdá se, že by se blížila stagnace tohoto strmého růstu. Takže pro mnoho lidí je jedinou možností, přizvat na pomoc banku. Jenže společně s růstem cen nemovitostí, roste i počet zamítnutých žádostí o úvěrové produkty. Podmínky se neustále zpřísňují a už dávno neplatí, že na hypoteční úvěr dosáhne každý, kdo si o něj požádá. Za vším stojí primárně složitá legislativa, která je skutečně nastavena tak, aby na úvěr dosáhli jen jedinci, kteří mají nejlepší predispozice úvěr splatit. Česká národní banka navíc ukládá všem poskytovatelům úvěrových produktů důkladnou lustraci každého žadatele, pokud by tento postup nedodrželi, mohlo by to pro ně znamenat nedozírné následky. Dlužník by následně mohl splácet dlužnou částku dle svých finančních možností, navíc bez úroků a skrytých poplatků. Za zamítnutým úvěrem tak primárně stojí složitá legislativa, nikoliv neochota bank půjčovat. Na trhu je v současné době přebytek likvidity a banky doslova bojují o každého nového klienta, přesto v současné situaci nemohou půjčit každému.
Hypotéka na pozemek, stavbu, rekonstrukci nebo koupi patří mezi nejvýhodnější úvěrové produkty na trhu. Je to primárně díky její nízké úrokové sazbě, která se v současné době pohybuje kolem 2%. Konkurovat jí může pouze americká hypotéka, na rozdíl od dlouhodobých spotřebitelských úvěrů, kde úroková sazba přesahuje 10%.
Je však důležité připomenou, že výhodná úroková sazba je primárně kvůli menšímu riziku věřitele. Ten u hypotečních úvěrů požaduje vždy zástavu nemovitosti. Nezáleží přitom, zda se jedná o hypoteční úvěr na bydlení či americkou hypotéku. V případě neschopnosti splácet, tak může zastavená nemovitost kdykoliv připadnout bance.